01
wrz
2017

 

Ośrodek Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach przystąpił do konkursu ogłoszonego przez Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej na realizację projektu w ramach II Osi priorytetowej Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji PO WER – Działanie 2.5 „Skuteczna pomoc społeczna” PO WER 2014-2020, dotyczącego Wdrożenia usprawnień organizacyjnych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej przez nakierowanie działań na poprawę obsługi klienta.
Po zakończonych negocjacjach projekt pt. „Wdrażamy standardy” został wybrany, jako jeden z pięciu w całym województwie śląskim do otrzymania dotacji. Umowa o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego została podpisana w dniu 26.05.2017 roku
Całkowita wartość projektu wynosi 342 696,25 zł

Celem głównym projektu jest wdrożenie usprawnień organizacyjnych polegających na oddzielaniu pracy socjalnej i usług socjalnych od pracy administracyjnej w Ośrodku Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach.
W związku z powyższym w strukturze OPS zostaną wyodrębnione:
1. Zespół do spraw pierwszego kontaktu
2. Zespół do spraw świadczeń przyznawanych decyzją
3. Zespół do spraw pracy socjalnej
4. Zespół do spraw usług socjalnych

W Ośrodku Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach zostanie wprowadzona nowa struktura organizacyjna rozumiana, jako zmiana organizacji pracy pracowników. Zmiana organizacji pracy będzie polegała w szczególności na rozdzieleniu pracy socjalnej i usług socjalnych od zadań administracyjnych. Usprawnienia organizacyjne będą również polegać na pozyskaniu dodatkowego pomieszczenia, w którym pracownicy socjalni w ramach prowadzonej pracy socjalnej będą mogli prowadzić indywidualne rozmowy z klientami, co pozwoli zwiększyć poczucie poszanowania ich godności i prawa do poufności rozmowy. Ostatecznie wprowadzenie zmian w organizacji pracy przyczyni się do znacznej poprawy obsługi osób zgłaszających się do OPS i pomocy w zakresie umożliwienia przezwyciężenia im trudnych sytuacji w jakich się znalazły, a których nie mogą pokonać własnym staraniem. Pozwoli na głębsze diagnozowanie problemów i ich przyczyn oraz szybsze i efektywniejsze obejmowanie adekwatnymi do sytuacji i potrzeb, różnymi rodzajami wsparcia.